napisz do nas biuro@derksen-polska.pl

lub zadzwoń +48 575 100 025

pracujemy od pn - pt 8:00 - 16:00

W jakich zawodach za granicą najczęściej pracują Polacy?

Kopia Kopia Post FB 5 700x400

W jakich zawodach za granicą najczęściej pracują Polacy?

Co roku wielu Polaków decyduje się na poszukiwanie zatrudnienia za granicą. Jest to sposób na zdobycie znacznie lepszych zarobków na podobnym stanowisku w porównaniu do warunków w naszym kraju. Niegdyś popularnością cieszyły się prace typowo fizyczne, jednak ostatnio tendencja ta zaczęła się zmieniać. W jakich zawodach najczęściej odnajdują się Polacy za granicą?

Praca fizyczna

Odsetek osób trudniących się pracą fizyczną różni się w zależności od państwa. W niektórych miejscach zapotrzebowanie na robotników jest znacznie większe niż w innych, co przekłada się również na wysokość pensji. Popularnością cieszą się wszelkie zawody rzemieślnicze oraz proste prace, takie jak sprzątanie czy zmywanie. Wiele młodych Polek zatrudnia się również jako opiekunki dla dzieci lub osób starszych.

– Popularnym zawodem wśród emigrantów jest również spawacz. Taka praca wymaga dysponowania odpowiednimi kwalifikacjami i uprawnieniami, dlatego wiąże się ona z dość dużymi zarobkami. Podczas pierwszych miesięcy pobytu za granicą spawacze nie muszą mówić płynnie w lokalnym języku, by poprawnie wykonywać zlecone zadania, co jest dodatkową zaletą takiej profesji – mówi specjalista z agencji pracy Derksen Polska.

Wciąż istnieje zapotrzebowanie na budowlańców i monterów, jednak dla wielu osób jest to jedynie tymczasowa praca tuż po przyjeździe do danego państwa. Wraz ze wzrostem znajomości języka, emigranci mają możliwość zdobywania lepiej płatnych prac, często w dużych firmach. Niektórzy Polacy za granicą decydują się także na zakładanie własnych biznesów.

Praca umysłowa

Kiedyś popularne było myślenie, że Polacy wyjeżdżający za granicę pracują jedynie fizycznie. Obecnie tendencja ta ulega coraz większym zmianom. Wiele osób przed wyjazdem do obcego państwa uczy się lokalnego języka, co pozwala na szybkie znalezienie pracy na stanowiskach biurowych. Większość Polaków mówi także po angielsku, dlatego bez problemu odnajdują się oni w pracy, w której wymagany jest kontakt z klientem.

W niektórych państwach jest również duże zapotrzebowanie na specjalistów. Mowa tu zarówno o wysoko wykwalifikowanych osobach pracujących w ośrodkach badawczych, jak i lekarzach czy programistach. Popularnością cieszą się także inne zawody związane z IT czy działaniami kreatywnymi. Za granicą można znaleźć oferty pracy firm współpracujących z polskimi przedsiębiorstwami czy zatrudnić się na kierowniczych stanowiskach w zakładach przemysłowych. Obecnie wszystko zależy od kwalifikacji danej osoby i znajomości co najmniej języka angielskiego.

Translate »