napisz do nas biuro@derksen-polska.pl

lub zadzwoń +48 575 100 025

pracujemy od pn - pt 8:00 - 16:00

Dobre CV krok po kroku- cz. 2

Kopia FB POST 2 700x400

Konstrukcja CV
W konstrukcji CV niezwykle istotne jest dostosowanie własnego CV pod ofertę pracy. Zawsze powinniśmy uważnie przeczytać ogłoszenie i wyróżnić z niego istotne informacje. Następnie zadać sobie pytanie czy spełniamy wymagania pracodawcy i jesteśmy w stanie to zasygnalizować w życiorysie zawodowym. Umieszczenie niektórych kategorii takich jak: zainteresowania, cel zawodowy, referencje i działalność dodatkowa jest zależne od nas samych. Najistotniejsza jest czytelność i spójność naszego życiorysu zawodowego.

1. Cel zawodowy
Umieszczając kilka zdań o naszym celu zawodowym z pewnością zwrócimy na siebie uwagę. To od nas zależy czy cel zostanie sformułowany w taki sposób, aby zachęcić odbiorcę do dalszej lektury. Ważne jest, aby zademonstrować rekruterowi dlaczego jesteśmy idealnym kandydatem na docelowe stanowisko.

2. Dane osobowe
Elementy, które wchodzą w skład danych osobowych:
● Imię i Nazwisko
● Data urodzenia
● Numer telefonu
● Adres e-mailowy
● Miejsce zamieszkania
● Adres profilu LinkedIn, Golden Line

WAŻNE!
Przed każdym wysłaniem CV upewnij się czy dane są aktualne.

3. Doświadczenie zawodowe

Zaczynamy od aktualnego lub ostatniego doświadczenia zawodowego do najstarszego. Możemy również umieścić w tej kategorii staże oraz praktyki.

Wymieniamy tutaj:
● Datę rozpoczęcia i zakończenia pracy na danym stanowisku
● Nazwę pełnionej roli
● Nazwę firmy
● Krótki opis obowiązków i nabytych umiejętności
● Sukcesy – jeśli mamy czym się pochwalić

WAŻNE!
Nie musimy wymieniać zakresu obowiązków i umiejętności jeśli nie są one związane ze stanowiskiem, na które aplikujemy,
W przypadku sukcesów i osiągnięć warto przedstawić je w postaci liczby lub rangi: np. handlowiec roku, pozyskanie 150 aktywnych klientów, ponad 150% normy sprzedażowej w 3 ostatnich miesiącach.

4. Wykształcenie
Stosujemy tutaj również chronologię odwrotną – tak jak w przypadku doświadczenia zawodowego. Nie musimy wymieniać tutaj niższych etapów rekrutacji chyba, że zakończyliśmy na ich poziomie edukację. W przypadku skromnego doświadczenia zawodowego możemy bardziej wyszczególnić informację na temat naszej edukacji np: tytuł technika, laureat olimpiady, tytuł pracy dyplomowej.

Wymieniamy tutaj:
● datę ukończenia – w przypadku studiów data obrony pracy dyplomowej
● nazwę szkoły/uczelni
● kierunek, specjalizację

5. Kursy i szkolenia
Istotne jest, aby umieścić wyłącznie kursy i szkolenia, które mogą okazać się wartościowe na aplikowanym stanowisku – powiązane z naszym zawodem.

Warto wymienić:
● wymiar godzinowy szkolenia
● datę ukończenia szkolenia
● nazwę podmiotu prowadzącego szkolenie

6. Umiejętności i kwalifikacje
Miejsce na przedstawienie argumentów za tym, iż jesteśmy odpowiednim kandydatem na aplikowane stanowisko. Ważne, aby posiadane umiejętności poprzeć certyfikatem – jeśli są one przez nas posiadane.

Umieszczamy tutaj:
● znajomość programów komputerowych; języków programowania
● posiadane uprawnienia (do prowadzenia pojazdów, branżowe – budowlane, spawalnicze, sepowskie)
● certyfikaty językowe
● wiedzę i umiejętności

7. Znajomość języków
Aby poprawnie określić nasz poziom języków obcych najlepiej użyć stopni znajomości języków obcych A1-A2-B1-B2-C1-C2.
Możemy również rozbić ocenę na trzy kategorie:
● pisanie
● mówienie
● rozumienie

8. Działalność dodatkowa
W tym miejscu możemy umieścić aktywności takie jak:
● wolontariat
● działalność w organizacjach, stowarzyszeniach
● udział w konkursach
● działalność w klubach sportowych

9. Zainteresowania
W przypadku kiedy nie mamy żadnych ciekawych zainteresowań warto w ogóle nie umieszczać informacji o nich. Zainteresowania typu: dobra książka, dobry film, motoryzacja, sport czy podróże mogą jedynie wywołać negatywne emocje w odbiorcy naszego życiorysu.

Warto sprecyzować dokładniej nasze zainteresowania:
np. film:
ulubiony gatunek filmowy? ulubiony reżyser? kinematografia danego regionu?

Posiadając ciekawe zainteresowania istnieje możliwość, iż zostaniemy o nie zapytani w czasie rozmowy rekrutacyjnej. Dlatego absolutnie nie warto wymyślać zainteresowań.

10. Referencje
Pełnią kluczową rolę na stanowiskach wyższego szczebla. Umieszczamy je podając: nazwisko, stanowisko i służbowy numer telefonu oraz adres e-mail osoby poproszonej o rekomendację.
W przypadku kiedy nie chcemy umieszczać danych kontaktowych osoby trzeciej w życiorysie to możemy umieścić krótką informację, że jesteśmy w stanie udostępnić referencje na życzenie.


11. Klauzula

Klauzula o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji jest wymagana. W przypadku nie umieszczenia jej w życiorysie zawodowym istnieje możliwość odrzucenia naszego CV. Istnieje możliwość, iż pracodawca w ogłoszeniu wymaga własnej klauzuli. W większości przypadków wystarczy jednak standardowa:

“Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO)”

Translate »