napisz do nas biuro@derksen-polska.pl

lub zadzwoń +48 575 100 025

pracujemy od pn - pt 8:00 - 16:00

Dobre CV krok po kroku- cz.1

Post Aktualnosci 700x400

CV – jak zacząć?

W przypadku CV mamy wiele różnych opcji na wybranie sposobu w jaki je stworzymy.

Dokumenty Google(Dokumenty Google) – umożliwiają one pełną dowolność w tworzeniu własnego życiorysu. Możemy również zastosować gotowe arkusze, które są dostępne przy tworzeniu nowego dokumentu. Dokumenty Google są bezpłatnym narzędziem, które wymagają od nas jedynie posiadania konta Google.

Microsoft Office – posiadając pakiet Office jesteśmy w stanie przy odrobinie znajomości programu, wysiłku i kreatywności stworzyć wpadające w oko CV. Microsoft Word jest w miarę łatwym programem. Jeśli ktoś miał z nim styczność to nie powinno stanowić dla niego problemu stworzenie w nim CV. W przypadku nie posiadania pakietu można również użyć Office-a 365 (https://www.office.com/) – umożliwia on nam bezpłatny dostęp do okrojonej wersji pakietu, która bez problemu dam nam możliwość utworzenia własnego CV.

Internetowe kreatory CV – dla osób, które chcą utworzyć szybko CV są one dobrą alternatywą. Proces tworzenia polega na wybraniu stylu CV i uzupełnianiu pól. W bezpłatnych szablonach nie ma zbyt dużego wyboru. Wykupienie subskrypcji umożliwia większe możliwości edytowania oraz przerabiania szablonu jak i dostęp do bardziej złożonych wizualnie szablonów.

Europass Eu – (Europass) – Europass jest projektem Unii Europejskiej, który ma na celu przedstawienie umiejętności zawodowych i kompetencji w sposób czytelny i przejrzysty w ujednoliconym formacie w Unii Europejskiej. Strona wymaga
tylko zarejestrowania konta, aby stworzyć swój życiorys.

Open Office – edytor tekstowy, który możemy pobrać za darmo z Internetu. Tworzenie CV będzie w tym przypadku bardzo podobnym procesem jak przy użyciu Microsoft Office czy Dokumentów Google.

Canva – (Canva) – program graficzny online, który oferuję bogatą ofertę darmowych szablonów do stworzenia CV. W przypadku użycia niektórych grafik oraz bardziej złożonych szablonów jest wymagana płatna subskrypcja. Program zdecydowanie jest łatwiejszy w obsłudze niż edytory tekstowe – większość narzędzi jest czytelna i łatwa w obsłudze.

Adobe Photoshop – zaawansowany program graficzny, który nie jest darmowy. Idealny do przygotowania CV z infografiką lub kreatywne CV. Opcja przeznaczona zdecydowanie dla bardziej doświadczonych użytkowników programów graficznych. Nie musimy również tworzyć w programie CV od nowa. Możemy przerobić dostępne w Internecie szablony i dostosować do swoich potrzeb.

LinkedIn (LinkedIn) – jeśli jesteśmy użytkownikami portalu i posiadamy uzupełniony profil będziemy w stanie wygenerować nasze informacje w formie życiorysu zawodowego.

Kryteria dobrego CV:

Forma graficzna: najważniejszą kwestią jest to, aby CV było czytelne. Zdecydowanie unikamy wielkich napisów: “Curriculum Vitae” – lepiej zastąpić dobrze widocznym imieniem i nazwiskiem.

– Czcionka: warto użyć jednego rodzaju w całym tekście takiej, która obsługuje polskie znaki. Warto również wybrać czcionkę, która będzie przyjazna dla oka.
– Akapity i odstępy: ważne jest, aby zachować równe odstępy i akapity.
– Wielkość czcionki: nie może być ona ani zbyt mała ani zbyt duża. Warto wydrukować CV i spojrzeć czy wielkość wpływa na czytelną kompozycję.
– Radzimy unikać wielkich liter – chyba, że jest to konieczne w niektórych przypadkach.
– Warto zastosować różnego rodzaju ikonografię np. w danych kontaktowych
– Zastosowanie dodatkowych środków wizualnych, aby oddzielić poszczególne elementy układu życiorysu (podział na dwie kolumny z akcentem kolorystycznym, linie graficzne).

Układ CV: mitem jest, że dobre CV nie powinno być dłuższe niż 1 strona. W przypadku bogatego doświadczenia zawodowego i informacji, które świadczą o tym, że jesteśmy świetnym kandydatem bez problemu możemy rozszerzyć CV na 2 storny A4.

Co jest istotne w układzie CV?

– zdecydowanie warto gospodarować dobrze przestrzenią naszego CV w taki sposób, aby nie wydawało się puste i nieczytelne. Może nam w tym pomóc podział strony na kolumny i dodatkowe sekcje.
– poszczególne sekcje CV powinny być dostosowane w taki sposób, aby była widoczna ich odrębność. Możemy zastosować pogrubienie, kolor i większą czcionkę.
– zastosowanie graficznych punktorów jest dobry sposobem, aby określić skalę danych umiejętności.
– ważne, aby informacje zawarte w CV były prawdziwe i przekonujące.

Zdjęcie: Decydując się na zamieszczenie CV musimy zadbać o to, aby było aktualne, profesjonalne i z odpowiednim, jednolitym tłem. Istotne jest, aby to nie było żadne wycięte zdjęcie z nieciekawym tłem, zdjęcie z wakacji czy zdjęcie z imprezy. Warto zadbać o to, aby zdjęcie świadczyło o naszym profesjonalizmie.
Coraz częściej w Europie odchodzi się od praktyki umieszczania zdjęcia w CV – więc jego brak nie powinien być czynnikiem, które wpłynie na negatywny odbiór naszego CV.

Translate »