napisz do nas biuro@derksen-polska.pl

lub zadzwoń +48 575 100 025

pracujemy od pn - pt 8:00 - 16:00

Dlaczego wielu Polaków decyduje się na pracę za granicą?

Post FB 5 700x400

Dlaczego wielu Polaków decyduje się na pracę za granicą?

Szacuje się, że ponad 2 miliony Polaków zdecydowało się na pracę za granicą. Co składnia rodaków do emigracji? Okazuje się, że szali decyzji o wyjeździe nie przeważają wyłącznie kwestie finansowe. Powodów jest znacznie więcej i nie wszystkie związane są z zarobkami. Przyjrzyjmy się bliżej, dlaczego tak wielu Polaków decyduje się na pracę za granicą naszego kraju.

Główne powody wyjazdu za granicę – nie tylko finansowe

Polacy wyjeżdżają za granicę głównie w celu podjęcia pracy zarobkowej. Nie znaczy to jednak, że kierują nimi wyłącznie materialne przesłanki, związane z finansami. Aż 65% zadeklarowało, że podjęcie pracy za granicą związane było z rozwojem kompetencji zawodowych oraz zdobyciem nowych doświadczeń. Dla niemal 60% osób, które zostały zapytane o wyjazd do pracy za granicę, wiązało się to z lepszą perspektywą kariery, a także wyższym standardem życia, możliwością przebywania w odmiennej kulturze lub po prostu wyzwaniem, którego chcieli się podjąć. Dla niemal połowy wyjeżdżających praca za granicą była również szansą na naukę obcego języka oraz poznanie nowych osób.
Nie zawsze wyjazd związany jest z niemożnością znalezienia pracy w Polsce. Równie często jak niewykwalifikowani robotnicy, wyjeżdżają specjaliści: inżynierowie, lekarze. Decydują się na wyjazd, kiedy w Polsce dopada ich wypalenie zawodowe. Za granicą często mają większe możliwości rozwoju – co przekonuje nieraz bardziej niż finanse.

Praca zarobkowa za granicą. Powód? Lepsza płaca

Okazuje się również, że to nie bezrobocie składania Polaków do szukania pracy za granicą. „Za” przemawiają głównie finanse. Według szacunków od 55 do nawet 80% osób decydujących się na pracę za granicą szuka możliwości lepszych zarobków, choć bez problemu znajdują pracę w Polsce. Jak wygląda to w praktyce? Na stronie Agencji Pracy Derksen Polska znajdziemy kilka ofert pracy zagranicznej, w których stawka godzinowa wynosi od 10,50 do 12 euro za godzinę. Są to prace na magazynie lub przy zbiorach/sadzonkach, a więc nie jest wymagane doświadczenie lub specjalne umiejętności czy kompetencje. Nie wymagana, a jedynie mile widziana jest również znajomość języka.
Łatwo policzyć, że za pracę za granicą dostaniemy niemal trzy razy więcej niż za pracę w Polsce za minimalną stawkę godzinową. Warto dodać, że są to stawki dla pracowników niewykwalifikowanych – specjaliści mogą zarobić znacznie więcej.

Inne powody decydujące o wyjeździe

Nie tylko znalezienie lepszej pracy i wyższych zarobków motywuje do wyjazdu za granicę. Polaków przekonują również inne powody. Praca za granicą to również życie w innym kraju, o odmiennej kulturze, a często również wyższym standardzie życia. Przeważyć może również sytuacja polityczna, chęć zapewnienia rodzinie i dzieciom lepszych warunków, właściwej opieki zdrowotnej lub wykształcenia.
W wyjątkowych przypadkach zagraniczny wyjazd do pracy wiąże się również z zafascynowaniem danym krajem. Aby móc zostać tam na dłużej, niezbędne jest znalezienie stałego źródła finansowania. Stabilna praca pozwoli na znalezienie mieszkania, założenie rodziny i spełnianie swoich pasji. Często wyjazd zagraniczny wiąże się również z możliwością dołączenia do rodziny, jeśli któryś z jej członków znalazł pracę właśnie poza granicami naszego kraju. Dlatego, choć powody większości wyjeżdżających się pokrywają, motywacja każdej z tych osób może być zupełnie odmienna.

Translate »